Well, you're off to a good start. One thing to watch out for with bread is lots of bread contains high fructose corn syrup.
I can tell you to do this and that, but basically, foreign food. Look at the traditional diet of...anyone besides America (America's diet is apparently cheeseburgers, pizza, and frozen dinners) and there you go really. Like if you like Asian food, go look up Asian recipes. Mexican food, Mexican recipes, Russian food, Russian recipes. Pretty much all food you eat besides meat is just simple staples combined together somehow with some spices. Like rice and beans, you know, you can get it in a restaurant tasting absolutely fantastic, worth paying like $5 for a bowl of it, or go to someone's house and be like "yay.........." at theirs. So the secret is learning to season your food appropriately. That's pretty much all good food comes down to, besides fresh/good quality ingredients.
So when learning to cook, the best investments are spices. The spices at discount grocery stores are just as good if not better than at more expensive grocery stores (I usually buy Badia.) Another place for cheap spices is Indian and Asian (Chinese, Vietnamese/etc) markets. Online, too, isn't bad, but I'd say 99% of the time at an ethnic market, you'll do better than pricing online for stuff. Definitely check out your local ethnic market for food ideas. For example, I can make imitation crab sushi rolls for basically no money whenever I want. I go to my Asian market, pay like a dollar for some nori or something. Or miso soup or whatever. Sky's the limit. But, if you didn't get the hint, everything has to be cooked yourself if you want it to be cheap and healthy. Cooking yourself is cheaper than buying frozen crap, though.
Rice and beans, I'd say to cut costs even more, use dried beans. You can put them in a crockpot overnight and you don't need to presoak them that way. Pound of dried beans cost like a dollar and change (or a dollar depending on locale) and then you end up with the equivalent of like 5 cans of beans or so from it. Definitely makes things cheaper.
For meat, buy whole chickens. Cook up like one chicken a week or so depending on how hungry you are. Pick the meat off and throw it in whatever. Save the stock/gravy from the bottom of the pan. When you reheat your chicken, put it in a pan on the stove, and put some of the stock on it. Then your chicken will reabsorb the juices and not be dry. You can also get the bones from the chicken and make bone broth, to make really good chicken soup or just general soup stock for whatever.
Also instead of cold cuts, just buy, say, a corned beef roast, or a chicken, or whatever, and cut it yourself into a sandwich. Saves money, ever see what coldcuts run per pound? Expensive. When you're at the grocery store or whatever, look at things from unit price perspective, not just what the item "costs." You'll be surprised. Of course, read ingredients too obviously and see if something is better quality or not. For example, I was with my mom buying parmesan and saw some that was significantly cheaper per pound and bought it. Read the label, turns out it's fake cheese. It had partially hydrogenated soybean oil in it. Yay.
Hope that's helpful, I can't really give you too many specifics as in "do all these recipes" as I don't know your food tastes, but yeah.